Sectionals
-
Accomplished 25799S1 3 pc Sectional
(Sectionals - Stationary)Classic yet current, this sectional is easily inspired by your space. Its transitional look seamlessly adapts to your aesthetic as it changes over time. And you can keep long-term comfort a priority with refreshable, reversible feather-blend cushions. The design is timeless. The feel? Right at home.
$1,919.95
$3,299.95
Save $1,380.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Accomplished |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Stone |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing sofa, wedge and right-arm facing sofa • Corner-blocked frame • Reversible seat and back cushions • High-density foam cushions wrapped in feather-fiber blend jacket • Accent pillows included • Pillows with feather-fiber blend • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 135 inch(es) / 342.9 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 135 inch(es) / 342.9 cm |
| Weight | 446 lb(s) / 202.3 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 464.01 lb(s) / 210.47 kg |
| Volume | 194 cu. ft. / 5.49 cu. m. |
-
Inspired by the past but rooted firmly in the present, this queen sofa sleeper complements your transitional + More
-
$2,879.95
Save $1,210.00
$1,669.95
Next-Gen Durapella 5930247 2 Seat Power Reclining Sofa Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power reclining sofa. Taking a + More
-
$2,129.95
Save $890.00
$1,239.95
Tip-Off 6930518 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Big, bold comfort. Game time and movie nights meet their match with this power reclining loveseat. Made for + More
-
Serene style with a modern sensibility. Delight in the cozy, versatile embrace of this seating package. It + More
-
This recliner is a cozy interpretation of casual contemporary style. Its super-soft corduroy makes curling up + More
